finansal düzenleme kum kutusu saha iletişimi

Finansal Hizmetler Komisyonu’nun üçüncü yılını kutlayan Finansal Hizmetler Komisyonu’nun ‘Finansal Düzenleme Kum Kutusu’, FinTech şirketleri ve finansal şirketler için iletişim fırsatlarını artıracak ve endüstrinin zorluklarını ve önerilerini aktif olarak çözecek.

Mali Denetleme Komisyonu, 20’nci ziyaret hizmeti ve dijital kum kutusu sistemini tanıtarak finansal düzenleme kum kutusunu iyileştirmeye çalışacağını açıkladı. Finansal Düzenleme Kum Kutusu, Nisan 2019’da yenilikçi ve tüketici yararına olan yeni finansal hizmetler için belirli bir süre için özel düzenlemeler sağlayan bir sistem olarak uygulandı. Şimdiye kadar toplam 142 yenilikçi finansal hizmet olarak belirlenmiştir ve 80’i testten geçmektedir.

Mali Denetleme Komisyonu, bu yıldan itibaren ‘Finansal Düzenleme Kum Kutusu’ ve ‘(adalet) Dijital Kum Kutusu’ nu tanıtacak. Dijital kum kutusu, ilk pin-tec şirketlerinin ve başlangıç ​​şirketlerinin yenilikçi fikirlerinin işlenebilirliğini ve fizibilitesini test edebilecek bir ortam sağlamaktır. Ayrıca, düzenleyici iyileştirme talep sistemi ile bağlantılı olarak düzenleyici iyileştirme çabaları devam etmektedir.

Bu amaçla, Nisan-Haziran ayları arasında 42 yenilikçi finansal hizmet şirketi ile sahada iletişim kuracağız. İlk şirketi ön talep anketi yoluyla seçeceğiz ve Haziran-Temmuz ayları arasında ek başvuru alacağız. Toplantı, 21 Şubat – 2 Haziran tarihleri ​​arasında her Salı, Çarşamba ve Pazar günleri saat 16: 00’da yapılacak.

Mali Denetleme Komisyonu, endüstrinin zorluklarına ve önerilerine hızlı bir şekilde cevap vermeyi ve Finansal İnovasyon Destek Özel Yasası’nın gözden geçirilmesini yönlendirmeyi planlıyor. Alanda çözülebilecek sorunları derhal ele alma ve çalışma departmanını gözden geçirme görevinin yakında cevaplanması ilkesini belirledik. 21 Temmuz’da yürürlüğe giren özel yasaya göre, yenilikçi finans şirketleri özel 폰테크 dönemin sona ermesinden üç ay önce düzenleyici iyileştirme talep edebilir ve hükümet kararına göre bir yıla ve altı aya kadar uzatılabilir.

Mali Denetleme Komisyonu’ndan bir yetkili, “Bu sefer ziyaret edilen finansal düzenleme kum kutusuna katılamayan yenilikçi finans şirketleri, gelecek ayın 20’sine kadar ek başvuruda bulunurlarsa, Haziran ayında ikinci inovasyon finans şirketleri için yerinde iletişime katılabilecekler” dedi.

Kart şirketleri gelecekteki gıda olan veri işine odaklanıyor. Kart ödeme geçmişine dayanarak pazar analizi ve pazarlama sağlayarak hızla yayılan veri endüstrisi pazarını meşgul etmek olarak yorumlanmaktadır.

20’nci Mali Güvenlik Servisi tarafından işletilen bir veri aracılığı platformu olan ‘Finansal Veri Borsası’na göre, kart şirketleri sekiz popüler tedarikçide en üst sırada yer aldı. Shinhan Card ve Samsung Card sırasıyla KB Kookmin Card’da ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Finansal Veri Borsası’na katılan toplam 100 şirket var ve toplam veri ve kümülatif işlem sayısı sırasıyla 651 ve 1849’dur.

Geçen yıl Mayıs ayında başlatılan Finansal Veri Borsası, bankalar, kartlar, sigorta ve menkul kıymetler şirketleri gibi finansal şirketleri, dağıtım, danışmanlık ve enerji endüstrilerini birbirine bağlayan açık bir veri değişimi olarak faaliyet göstermektedir.

Kredi kartı şirketlerinin finansal veri borsalarına sağladığı veri miktarı ezicidir. Finans sektöründeki beş büyük ticari banka 50’den fazla veri ürünü sergilerken, Shinhan Card 101, KB Kookmin Card 83 ve Samsung Card 80 ürün kaydetti. İlk 10 veri ticareti ürününden sekizi Shinhan Card ve KB Kookmin Card idi. Shinhan Card’ın “korona 19’a göre kart tüketim eğilimi (ödeme sayısı)” ve KB Kookmin Card’ın “kabul ekonomisi (yemek ve içecek, yetiştirme, bilgi ve zevk gibi) kullanım durumu” verileri çok fazla satın alındı.

Bazı kart şirketleri kendi platformlarını işletiyor. KB Kookmin Card, Şubat ayında çeşitli alanlarda büyük verileri analiz eden açık bir veri entegrasyon platformu olan ‘Data Root’u tanıttı.BC Card ayrıca ‘Finansal Büyük Veri Platformu’nu işletmektedir.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 항목은 *(으)로 표시합니다